Webvo

Makale

Google Sandbox Cezası Tespit Etme

Adını sıkça işittiğimiz ve bir web sitesinin alabileceği en büyük cezalardan biridir. Diğer filtre cezalarına göre daha ağır ve sitenin tamamını etkileyen bir cezadır. Cezanın sebepleri ve çözümleri birçok unsura dayanan ve devamında sitenin takibi ihtiyacı olacak bir filtreleme çeşidi olan sandbox tespit edilmesi kolay, çözümü ise sistematik olarak etkiye göre uzun sürebilmektedir.

Ceza temelinde Google’ı kandırmaya yönelik site içi veya site dışı SEO unsurlarının çok yoğun olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bu tür büyük bir cezanın altında muhakkak ki büyük problemler yer almaktadır.

Sebepler

Site içinde aşırı kopya içerik kullanmak (%90 ihtimal)

Reklam dolu site içeriği

Spinlenmiş içerikler (*)

Yoğun olarak gelen ilgisiz bağlantılar (**)

Farklı kaynaklardan çekilen kısmen özgünleştirilmiş içerikler

(*) Bu aranmada eğer anahtar kelime alan adı kullanılıyorsa (Örn. Oyuncak.com) anahtar kelime rekabeti çok yüksek olduğundan dolayı ilk sıralarda olmayabilir, o yüzden ilk 5 sayfa incelemeye alınabilir.

Tespitlere örnek olarak sitenizin adını Google’da arayın.

Google Bomb Arama

Normal aranmada yukarıdaki gibi bir sonuç çıkması gerekmektedir. Alt bağlantılar çıkmasa da title ve description bilgisinin çıkması yeterli olacaktır. Eğer anahtar kelime alan adına sahipseniz bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi bu tür sonuç çıkmayacaktır. Eğer bu şekilde site adresiniz çıkmıyorsa direkt olarak sitenizin var olan title’sini aratın.

Eğer anahtar kelime alan adına sahipseniz bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi bu tür sonuç çıkmayacaktır. Eğer bu şekilde site adresiniz çıkmıyorsa direkt olarak sitenizin var olan title’sini aratın.

Google Bomb Tespit

Eğer yukarıdaki gibi bir sonuç görünüyorsa sitenizin info’sunun durduğu, bir cezanın kesin olarak söz konusu olduğu ve bu cezanın çok daha ağır olmadığını anlayabilmekteyiz. Eğer sitenizde bu aramada da info bilgisi çıkmamış olsaydı ana sayfanızın ya da info sorgusu

yaptığınız sayfanın dizinden kaldırıldığını anlayabilecektik. Bu cezanın tüm siteyi mi yoksa tek sayfayı mı etkilediğini anlamak için de;

Google Site Arama

Yukarıdaki sorguyu yapmak gerekecektir. Eğer bu sorgularda da site rahat bir şekilde görünüyorsa Google’nin sandbox filtre cezasına girilmiş demektir. Bu sorguda da hiçbir sayı ya da site görünmüyorsa sitenin cezası tam SPAM olarak belirtilen Deindex (dizinden kaldırılma) işlemidir. Bu konuyu da diğer cezalarla ilgili bilgi verdiğimizde anlayacağız.

Çözüm

Site içeriğini özgünleştirin

Kopya olacak tüm içerikleri kaldırın

Telif hakkı içeren yazı/ürün/sayfa/dosya varsa tamamen sitenizden kaldırın

Doğal özgün içeriklerin girişlerini sağlayın

Site haritanızı yenileyin, yeniden Google WebMaster Tools üzerinden gönderin

Google WebMaster Tools’ta “Manuel İşlemler” içerisinde cezai durum varsa sorunları ortadan kaldırdıktan sonra yeniden değerlendirme isteği gönderin.

Yukarıdaki işlemler ardından siteniz cezai durumdan kontroller ardından çıkacaktır. Bu işlemlerden sonra siteniz işaretlenmiş olacak ve düzenli olarak Google kontrollerine maruz kalacaktır. Bir süre sitenizde anormal bir etki görülmez ise siteniz eski sağlığına geri dönecektir.