Webvo

Makale

Google Bomb Cezası Tespit Etme

Adını pek fazla duymadığımız ama cezalar arasında sıkça sitelerin başına gelen bir cezadır. Halk dilinde tabiri “Anahtar kelime filtreye girmiş – Çok fazla bu kelimeye link kasmışsın – Sayfa içinde SPAM yapmışsın” gibi söylenmektedir.

Bu cezanın temelinde 1 sayfa ya da anahtar kelimelerin yönlendirdiği bağlantılar yer almaktadır. Bu cezayı alan web sitesinin sadece 1 anahtar kelimesinde gerileme görülürse tespit edilebilir bir cezadır diyebiliriz.

Sebepler

Anahtar kelime üzerine yoğun olarak gelen bağlantılar

Birden fazla anahtar kelime üzerinden gelen tek sayfa bağlantılar(*)

Düzensiz ve bilinçsiz backlink alımları

Footer, sidebar, banner vs. reklam link alımları

(*) Örnek vermek gerekirse “siteadresi.com/oyuncak” adresine oyuncak, oyuncakçı, oyuncak fiyatları, çocuk oyuncakları gibi farklı anahtar kelimelerden bağlantı gelmiş ise bu tür bağlantılar hedefi farklı şekilde yönlendirdiğinden 1 anahtar kelimede başarı sağlayıp diğer anahtar kelimelerde gerileme yaşatacaktır.

Tespit

Anahtar kelimenin aniden var olan sıralardan uzaklaşması

Anahtar kelimede sürekli dalgalanma

Farklı sayfalarda düzensiz sıralama takipleri

Çözüm

Sitenize son gelen bağlantıları Google WebMaster Tools ya da Ahrefs.com gibi sitelerden hem “Anchors” hem de “Reffering Sites” bazında inceleyin.

Sayfaya gelen anahtar kelimelerin tespitlerini kağıt üzerinde ya da tablo üzerinde kontrol edin.

Takibiniz dışında olan tüm bağlantıları Google Disavow aracıyla engelleyin.

Son zamanda paralı olarak satın alınan footer, sidebar, banner vs. reklamların kaldırın.

Google WebMaster Tools’ta “Manuel İşlemler” içerisinde cezai durum varsa sorunları ortadan kaldırdıktan sonra yeniden değerlendirme isteği gönderin.